مقالات

هر آن چه درباره‌ی موتور آسانسور باید بدانیم

قبل از اینکه به تشریح مطلب اصلی این مقاله یعنی موتور آسانسور بپردازیم، شاید برای شما هم جالب باشد تاریخچه ای از موتور آسانسورها بدانید.

آسانسورهای باستانی و قرون وسطایی از سیستمهای درایو مبتنی بر بالابرها استفاده می کردند. اختراع سیستم مبتنی بر پیچ درایو شاید مهمترین گام در فن آوری آسانسور از زمان های بسیار قدیم بوده و منجر به ایجاد آسانسورهای مسافربری مدرن شده است.

اولین آسانسور درایو پیچ توسط ایوان کولیبن ساخته شد و در Winter Palace (اقامتگاه رسمی امپراطوران روسیه) در سال ۱۷۹۳ نصب شد. همچنین چند سال بعد یکی دیگر از آسانسورهای کولیبن در Arkhangelskoye در نزدیکی مسکو نصب شد.

توسعه آسانسورها به دلیل نیاز به جابجایی مواد اولیه از جمله زغال سنگ و الوار از تپه های دامنه منجر شد. فناوری توسعه یافته توسط این صنایع و معرفی ساخت پرتوهای فولادی با هم کار کرده است تا امروزه از آسانسورهای مسافری و باری استفاده شود. و به این ترتیب آسانسورها از گذشته جای خود را در صنایع نیز باز کرده اند.

با شروع کار در معادن زغال سنگ، تا اواسط قرن نوزدهم آسانسورها با قدرت بخار اداره می شدند و برای جابجایی کالاها به صورت عمده در معادن و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گرفتند.

امروزه معمولاً آسانسورها توسط موتورهای برقی کار می کنند که کابل های کششی و سیستم های ضد وزنی مانند بالابر را تحریک می کنند ، و همین امر عملیات بالا رفتن یا پایین آمدن را انجام می دهد. البته برخی از آسانسورها از مایع هیدرولیک پمپ برای بلند کردن پیستون استوانه ای مانند جک استفاده می کنند.

موتور آسانسور، مهم ترین و حیاتی ترین بخش تشکیل دهنده آسانسور است که نیروی محرکه مورد نیاز برای جابجایی بین سطوح مختلف در مکان موردنظر را فراهم می آورد. البته در مواردی از جمله آسانسور های کششی تامین این نیروی محرکه تنها بر عهده موتور آسانسور نمی باشد و بخشی توسط وزن کادر وزنه تامین می شود. اما در حالت کلی موتور نقشی اساسی و مهم در آسانسورها برعهده دارد که در ادامه این مقاله به بررسی ۱۰ نکته مهم در انتخاب موتور آسانسور خواهیم پرداخت

 

انواع موتور آسانسور از نظر تکنولوژی

 

موتور آسانسور گیربکس دار

در این نوع موتورها، نیروی محرکه از طریق یک چرخ دنده از الکتروموتور به قرقره کششی می باشد. موتورهای گیربکس دار در دو نوع : دو سرعته و تک سرعته عرضه می شوند.

 

موتور آسانسور بدون گیربکس (گیرلس)

نوعی دیگری از موتورها با عنوان موتورهای بدون گیربکس هستند که در این نوع موتورها محور متصل شده به روتور به صورت مستقیم به فلکه متصل می شود.در این نوع موتورها با توجه به ساختاری که دارد انرژی کمتری تلف می شود. هم چنین سرعت ایست و حرکت بین سطوح بالاتر خواهد بود

 

استانداردهای موتور آسانسور

استاندارد بودن موتورخانه‌ آسانسور و محل‌  قرار گرفتن‌ فلکه‌ ها از موارد مهمی است که می بایست توجه ویژه ای به آن داشت.

 

یکی از استانداردهای ملی در آسانسور ها این الزام را بیان می کند که تمامی اجزای آسانسور از جمله سیستم محرکه ، و تجهیزات همراه آن و هم چنین قره قره ها تنها باید توسط افراد کارشناس، مجرب و مجاز قابل دسترسی باشد. ( تعمیرکار – بازرس‌ – امدادگر )

برای جلوگیری از هرگونه صدمه ناشی از ضربه یا ورود اشیاء متفرقه کلیه سیستم های آسانسور از جمله سیستم محرکه و تجهیزات مربوط به آن باید در اتاق‌ ویژه‌ای قرار گیرد که‌ دارای سقف ، درب یا دریچه و هم چنین دیوارهای‌ محکم‌ است.

اگر اموری که مربوط به نگهداری موتورخانه است دچار اختلال نشود می توان فلکه رانش را در چاه نصب نمود. هم چنین باید توجه داشت که فضای بین موتور خانه و چاه تا حد امکان کوچک باشد.

نصب‌ کنترل‌ کننده‌ مکانیکی‌ سرعت‌ بالادر چاه‌ ،در صورتی‌ که‌ آزمایشها و امور مربوط‌ به‌ نگهداری‌ از بیرون‌ چاه‌ انجام‌ شوند، مجاز میباشد.

 

نقش موتور آسانسور در سوانح

شاید برای یک آسانسور از ابتدای نصب تا به حال هیچگاه سانحه ای رخ نداده باشد و هرچند رعایت استانداردها تا حد بسیار زیادی از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری می کند، اما در ابتدا و انتخاب اجزای آسانسور از جمله مهمترین جزء که موتور آسانسور می باشد می بایست به این احتمال خطیر هم توجه داشت.

 

در انتخاب موتور آسانسوری که احتمال رخداد سانحه در آن صفر باشد به موارد زیر توجه نمائید :

-نوع موتور مورد استفاده

-نوع کاربری آسانسور

-استاندارد بودن موتور آسانسور

-گارانتی موتور آسانسور

-قدرت موتور آسانسور و انطباق با حداکثر میزان استفاده ای که از آسانسور می شود

و …

 

 

از بهترین و معتبرترین برندهای موتور آسانسور می توان به موارد زیر اشاره نمود :

موتورهای سیکور

موتورهای ساسی ایتالیا

موتورهای گیرلس زیلابگ آلمان

 

 

 

کلام آخر

در این مقاله به بررسی موارد مهم در انتخاب موتور آسانسور پرداختیم که می تواند کمک زیادی جهت بالابردن سطح کیفی آسانسورها داشته باشد. همچنین می توان با یک انتخاب مناسب از سوانح احتمالی که مربوط به موتور آسانسور است جلوگیری نمود.

 

امیدواریم مقاله نکات مهم و کلیدی در انتخاب موتور آسانسور مورد استفاده برای شما کارشناسان فنی قرار گرفته باشد. و ما را از نظرات خود بهره مند سازید. همچنین می توانید سوالات خود در رابطه با موتور آسانسور را از ما به صورت آنلاین بپرسید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *